Mapka Zdrapka Radzi: Jak wyszukiwać tanie loty?

tanie loty

Chcielibyście podróżować małym kosztem, ale zastanawiacie się jak to dobrze zorganizować? Ten wpis jest dla Was! Podpowiemy dzisiaj, jak szukać tanich lotów i zwiedzać świat małym kosztem.

 

1. Zmień podejście do planowania

Większość osób planowanie taniej podróży od samego początku zaczyna źle. Zazwyczaj jest tak, że najpierw wybierają cel, a dopiero później szukają dogodnego połączenia lotniczego. W ten sposób ciężko jest zminimalizować koszty. Należy zatem odwrócić sytuację. Najpierw sprawdź, gdzie loty są najtańsze, a potem wybierz swoją destynację.

 

2. Nie daj się naciągać wyszukiwarce

Prawdopodobnie zdajecie sobie sprawę, że każdy wasz ruch w Internecie jest zapisywany w postaci tzw. cookies. Dlatego też, jeśli oglądacie ofertę jakiegoś lotu w przeglądarce, ale nie jesteście zdecydowani i zamkniecie daną stronę, przy kolejnym jej odwiedzeniu cena dokładnie tego samego lotu będzie wyższa! Zaskoczeni?

Wyszukiwarki mają wbudowane algorytmy, które pozwalają im na takie zabiegi, aby zachęcić Was do jak najszybszego zakupu. Na szczęście da się temu zaradzić. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lot po prostu wyczyść historię wyszukiwarki przed ponownym wejściem na stronę lub korzystaj z karty incognito.

tanie loty

 

3. Bądź gotowy na podróż w środku tygodnia

Najtańsze loty są zwyczaj w środku tygodni (środa, czwartek). Dzieje się tak, ponieważ w te dni samoloty mają najmniejsze obłożenie. Natomiast weekendy są terminami najdroższymi. Planując urlop w pracy weź ten fakt pod uwagę. Licz się również z tym, że aby znaleźć tanie połączenie lotnicze zawsze trzeba brać pod uwagę 2/3 dniową elastyczność dat wylotów i przylotów. Nie nastawiaj się więc, że Twoja wyprawa potrwa klasycznie od soboty do soboty.

 

4. Z jakim wyprzedzeniem kupować bilety lotnicze?

Wszystko zależy od przewoźnika. W przypadku tanich linii lotniczych takich, jak Raynair czy Wizzair oferty najlepsze dla portfela pojawiają od 3 do 1 miesiąca przed datą podróży. Pomijając oczywiście oferty last minute, które mogą trafić się nawet na kilka dni przed wylotem. Inaczej jest w przypadku dużych, krajowych przewoźników np. LOT-u. Wtedy obowiązuje zasada – im wcześniej znajdziemy i kupimy bilet, tym taniej.

 

5. Trzymaj rękę na pulsie nawet w nocy!

Sprawdza się reguła, że linie lotnicze oferują najtańsze bilety w nocy. Ryanair na przykład dość regularnie umieszcza ciekawe oferty w poniedziałki i czwartki. Jeśli jednak nie macie możliwości polować na ofertę w środku nocy, zróbcie to w dzień. Ale pamiętajcie nie szukajcie tanich lotów w weekendy – wtedy dużo więcej osób planuje podróże, ponieważ mają więcej wolnego czasu. O czym przewoźnicy wiedzą doskonale 😉